MVHC RIDGEWOOD HEALTH CENTER TEMPORARILY CLOSED
MVHC RIDGEWOOD HEALTH CENTER TEMPORARILY CLOSED

THE MVHC RIDGEWOOD HEALTH CENTER IS TEMPORARILY CLOSED UNTIL FURTHER NOTICE DUE TO A WATER MAIN BREAK AND NECESSARY REPAIR WORK
header logo

Ridgewood
Local School District

301 South Oak Street
West Lafayette, OH 43845
Telephone: 740-545-6354
Fax: 740-545-6336
High School
602 Johnson Street
West Lafayette, OH 43845
740-545-6345: Phone
740-545-5311: Fax

2010-11 Sports Awards

2010 Fall Sports

Cross Country

Varsity Record: 65-45

IVC 3rdPlace

Eastern District 4thplace

Regional Qualifiers

IVC 1stTeam—Luke Feldner, Ryan Cunningham

IVC 2ndTeam—Zak Keesee

All District—Meeting Next Week

All Academic East District—Luke Feldner, Zak Keesee, and Nathan Leavengood

Football

Varsity Record: 10-0

JV Record: 6-1

9thRecord: 4-2

8thRecord: 3-5

7thRecord: 1-6

Varsity:

IVC Champions

State Playoff Qualifier (8thConsecutive year)

IVC 1stTeam—Richard Hawthorne, Kevin Davis, Nick Belik, Evan Jones, Jarod Conrad

IVC 2ndTeam—Donald Mullett, Trent Lingo, Jake Zeigler

IVC Honorable Mention—Jay McVay, Lenard Davidson

IVC Co-Coach of the Year—John Slusser

IVC Co-Player of the Year—Richard Hawthorne

Boys Golf

Varsity Record: 94-19

IVC 2ndPlace

Eastern Sectional: 4thPlace

Eastern/Central District Qualifier

IVC 1stTeam—Tanner Stoffer, Tyler Davis

IVC 2ndTeam—Seth Fenton

IVC Honorable Mention—Austin Manning

Eastern District 1stTeam—Tanner Stoffer

Eastern District 2ndTeam—Tyler Davis, Dillion McPherson

Eastern District Honorable Mention—Austin Manning, Seth Fenton

State Qualifier—Tanner Stoffer

Girls Golf

IVC 3rdPlace 15-24 record

IVC 1stTeam—Samantha Moore

IVC 2ndTeam—Michelle Fellows

IVC Honorable Mention—Paige Lane

East District 1stTeam—Samantha Moore

East District 2ndTeam—Paige Lane, Michelle Fellows

East District Honorable Mention—Shelby Matchett

Girls Soccer

8-3-6 Varsity Record

All-District 1stTeam—Paige Erb

All-District 2ndTeam—Amanda Bible

All-District Honorable Mention—Jessica Olinger, Kalynn Bluck, Roxanne Thursby, Mackenzie Bates, Ana Veiga

Volleyball

Varsity Record: 16-8 IVC 3rdPlace

JV Record: 16-6

8thRecord: 15-4 IVC Regular Season and Tournament Runner-up

7thRecord: 19-0 IVC Regular Season and Tournament Champions

IVC 1stTeam—Kayla Tedrick

IVC 2ndTeam—Jordan Vaiea

IVC Honorable Mention—Victoria Wiggins

District 5 1stTeam—Kayla Tedrick

District 5 2ndTeam—Victoria Wiggins

District 5 Honorable Mention—Jordan Vaiea

All-Ohio Honorable Mention—Kayla Tedrick

2010-11 Winter Sports

Girls Basketball
Varsity Record: 12-10
JV Record: 13-5
9th Record:
8th Record: 5-11
7th Record: 11-5

Kayla Tedrick: IVC 1st Team, District V 1st Team, District V Player of the Year, Eastern District 2nd Team

Kelsey Miller: IVC 2nd Team, District V 2nd Team, Eastern District Honorable Mention

Alaynee Wright: IVC Honorable Mention, Eastern District Honorable Mention

Jordan Vaiea: District V Honorable Mention, Eastern District Honorable Mention

Boys Basketball
Varsity Record: 16-7
JV Record: 16-4
9th Record: 3-6
8th Record: 5-11
7th Record: 5-9

Varsity: Sectional Champions

Thomas Ellis: IVC 1st Team, District V 1st Team, Eastern District 1st Team

Evan Jones: IVC 2nd Team, District V 2nd Team, Eastern District 3rd Team

Tanner Stoffer: IVC Honorable Mention, District V 2nd Team, Eastern District Honorable Mention

Kevin Davis: District V Honorable Mention, Eastern District Honorable Mention

Richard Hawthorne: Eastern District Honorable Mention

Wrestling:
Varsity Record:
Varsity: IVC 3rd Place

Cole Zeigler: IVC 1st Team

Jarod Conrad: IVC 1st Team

Jake Zeigler: IVC 1st Team